THINGS WE DO DURING BORING SEMINARS

Posted on Posted in Articles, Campus Life

Seminars are good things… really they are! It just that sometimes they tend to get really boring! And then you have to be polite not to get up and leave.! >:-#

Well seminars in K.U. usually give students another reason not to leave- and it’s not that they are terribly awesome. NO.  In K.U. after a seminar, there is a nice cup of tea plus fabulous snacks to choose from. Our theater department had one such seminar for about three days- three days of conversing with a known film director, watch his great movies and eat after every break- and I mean EAT!

So the following conversation is between me and two pals of mine during a time like this:

It’s almost lunchtime, so the snacks are coming soon. Most of us have a class (University Common Units a.k.a. U.C.U) but some of us decide to skive it and stick around in the seminar. We nod our heads- apparently listening- but in real sense, we are waiting for the meal 😉

THE CONVERSATION (P.S. – I can’t believe I actually wrote it!)

FRIDA- yaani mna skive U.C.U. kwa sababu ya chai!

ME- haha! Kwani we wafanya nini?

FRIDA-Me namskiza mzungu

ME-Alaaa?

FRIDA-Eeeeh! Nataka kufanya collabo na yeye movie moja kali!

ME-Pia mimi nina fikra hizo hizo! Mi singoji chai kamwe! Mi sili vya bure!

FRIDA-Hahahaa! Hauli bali wavibonya!

ME-Shenz! Hahahaaaaaa!

FRIDA-Hehe! Basi ntakula vyako 😉

ME-Ntaangalia….

FRIDA-Tihihihiii

(After a while, we hear cups and mugs jangling outside the seminar room)

ME-naskia sauti!naskia sauti! Sauti ya chai na kushiba! Heheheeeee!

FRIDA-Ntakusema kwa mwalimu!

ME-Hehe! Thank God watu wameenda U.C.U.: that means everything is dabo dabo ! yipeeee!

FRIDA-We najua utakula hadi ulambe sahani!

ME-Kumbe wajua? Ni vile tu mzungu ataniona alafu hatutakuwa business partners. Sasa lazma nile kidogo nijifanye nimeshiba kumbe tumbo ladai! Mambo magumu haya! Doh!

FRIDA-Huyu mzungu hana shida! Mwenyewe alikuwa ywatu invite for a smoke!

(Ceci  hears of this conversation)

CECI (to me) – aaaiiiii Helen. Kwani una njaa ya aina gani? Frida anasema ati hizo ni masufuria na thermos za lunch ambayo si yetu!

(After disappointment Fridah goes out)

FRIDA-Ngoja ni confirm kama chai iko!

(We wait a while then she sends another sms)

FRIDA-Nishakunywa kikombe kimoja!

ME-Wewe! Naja!

FRIDA-Hahaaaaaaaaa! Njoo!

ME-Alafu mzungu nimwache na nani?

FRIDA-Njoo ujenge mwili! Mzungu hakupeleki France!

ME-Ntamwonyesha paja alafu ntakuwa main character kwa movie yake moja! Waonaje?

FRIDA-Mwonyeshe paja ashtuke seminar iishe!

ME-Tako wewe! Hahahaaaaa!

0 thoughts on “THINGS WE DO DURING BORING SEMINARS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *